Workshop 1.12. v 9:00 hod.
Jistě běžně používáte aplikace pro navigaci vozidel, mapy.cz nebo například geocaching. Tak přesně tyto a mnoho dalších aplikací vytvářejí geoinformatici s pomocí GIS.
Jak se dnes vytvářejí mapy? Jak se analyzují výsledky voleb v regionech či šíření nemoci v době pandemie? Jak se dají evidovat a předpovídat povodně, sesuvy půdy nebo jiné environmentální katastrofy. Pomáhají nám k tomu Geografické informační systémy (GIS). Tyto technologie, které využívají poznatků geografie a informačních systémů, se používají všude tam, kde chceme informace prezentovat v podobě map, tzn. kde pracujeme s prostorovými daty.
Program:
1. úvodní přednáška pro všechny – představíme oblast geoinformatiky a geoinformačních technologií
2. praktické aktivity (studenti budou rozdělení do tří skupin):
– Práce s dronem
– Akční hra v areálu VŠB-TUO „najdi zloděje“ s pomocí GPS a mobilní mapové aplikace
– Virtuální realita (3D brýle a další aplikace).
Den GIS (GIS Day), je celosvětovou popularizační akcí, která veřejnosti přibližuje význam a využití Geografických informačních systémů. Děje se tak formou workshopů, přednášek, exkurzí apod. Den GIS se pravidelně koná v polovině listopadu (letos 16.11.2022). Při pohledu do mapy událostí GIS Day (gisday.com/en-us/overview) je zřejmé, že se k této akci hlásí téměř polovina států světa. Je podporována celou řadou mezinárodních organizací, jakou jsou: National Geographic Society, the Association of American Geographers, University Consortium for Geographic Information Science, the United States Geological Survey, The Library of Congress, Sun Microsystems, Hewlett-Packard, a ESRI. V České republice bývá Den GIS také přiřazován ke Dnům geografie, letošní ročník proběhne v termínu 14.-25.11. 2022, viz www.dnygeografie.cz.