Chceš se dozvědět něco o elektřině? Chtěl bys umět zapojit jednoduché i složité elektronické obvody, které mohou být zábavné ale i prospěšné? Chceš se naučit pracovat s měřicími přístroji?
Učíme elektroniku od jednoduchého skládání elektrických obvodů z jednotlivých komponentů (vedení, elektrických součástek, senzorů). Učíme porozumění funkčnosti a chování jednotlivých součástek. Ve výuce se využívá elektronických stavebnic jako je BOFIN, VOLTIK. Díky stavebnicím si můžeš postavit mnoho zajímavých aplikací jako je například FM Rádio, Telegraf, Hlasem a dotykem řízenou hudbu a spoustu dalších elektrických zapojení.
Chceš se naučit, jak se navrhuje a vyvíjí elektronika například do televize, telefonů, počítačů. Učíme postup, jak začít s návrhem tzv. plošného spoje, který je základem jakékoliv elektroniky, přes proces leptání až do osazování elektronických součástek.
Plošný spoj je destička, na které jsou připájeny elektronické součástky a jsou spojeny množstvím různých vodivých cest. Výuka navrhování plošného spoje je realizována profesionálním programem EAGLE od společnosti CadSoft. Po dokončení návrhu plošného spoje následuje druhý krok pro vývoj elektrického plošného spoje. Naučíš se principy tvorby plošných spojů a zkusíš si vyrobit vlastní navržený plošný spoj. Na fólii si vytiskneme cesty plošného spoje navržené v programu EAGLE. Připravenou destičku s fotocitlivou vrstvou nejprve osvítíme skrze nalepenou vytvořenou vytištěnou fólii a UV – světlem. Poté se pomocí leptacího roztoku zbavíme veškeré nepotřebné mědi vyjma vašich vodivých cest. Po dokončení leptání získáš takřka hotový plošný spoj. Finálním krokem při vývoji vlastního elektrického plošného spoje je navrtání děr pro jednotlivé součástky a poté jejich zapájení a tím je vodivě připevnit na dané místo. Zároveň se Ti zkušenosti z pájení mohou hodit nejen při tvorbě vlastních plošných spojů, jelikož si procvičujeme jemnou motoriku a přesnost. Jistě se Ti v budoucnosti budou hodit znalosti a dovednosti základních postupů pájení a práce s páječkou.
Také se seznámíš a naučíš základy práce s měřicími přístroji jako jsou zdroj elektrické energie, generátor signálů, osciloskop, multimetr a další, kterými je laboratoř vybavená.
Dozvíš se o principech a typech senzorů, které si můžeš představit jako smysly řídicího systému. Existuje mnoho typů senzorů převádějících neelektrické veličiny na elektrické. Naučíš se jednotlivé typy senzorů, jejich použití a také si můžeš vyzkoušet praktické použití senzorů.
Podívej se na další z našich kroužků!